Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere steder i Sønderjylland har bekymringen for den stigende smitte fået virksomheder til at aflyse julefrokoster af frygt for smittede medarbejdere. Det skriver Jydske Vestkysten.
I HORESTA mener man, at det vil være katastrofalt, hvis firmaerne for alvor begynder at aflyse julefrokoster.
”Som det er nu, er problemet ikke særligt omfattende, og firmaerne booker sig fortsat ind til julefrokoster,” fortæller Kristian Nørgaard, der er politisk direktør i HORESTA.
Men hvis frygten for coronasmitte vokser og får flere firmaer til at aflyse julefrokoster, så vil konkurser og dybe økonomiske problemer gribe om sig.
”Det ville være fuldstændig katastrofalt. Vi har tabt så mange penge under corona, og nu har vi endelig mulighed for at tjene dem igen,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026