Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Beskæftigelsen steg med 3.600 personer på en måned, og virksomheder og organisationer stod for en fremgang på 2.300 personer.

Jobvæksten er dog lavere end sidste år. Siden nytår er beskæftigelsen steget med omkring 12.200 personer mod godt 18.100 i samme periode i 2025. Nedskæringer hos Novo Nordisk har trukket udviklingen ned, mens udenlandsk arbejdskraft og flere ældre i beskæftigelse fortsat bidrager til fremgangen.

Der er samtidig fortsat efterspørgsel efter medarbejdere. Virksomhederne slår mange stillinger op, og for hver ledig stilling er der omkring to arbejdsløse mod cirka tre før coronakrisen.

Læs hele historien på Børsen

Ny rekord: 150.000 arbejder på hoteller og restauranter

Beskæftigelsen i hotel og restaurantbranchen nåede i juli 152.743 personer, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Det er ny brancherekort, og så er det knap 7.000 flere end året før. Internationale medarbejdere står for næsten halvdelen af fremgangen.

Hotel- og restaurantbranchen runder 150.000 ansatte

Hotel- og restaurantbranchen har passeret 150.000 ansatte, viser nye beskæftigelsestal for juli. HORESTA glæder sig over branchens stærke jobvækst og fremhæver internationale medarbejderes store betydning for fremgangen.

Log ind