Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er snart mange år siden, at danske vandrerhjem var ensbetydende med store sovesale med køjesenge, fælles bad og toiletter. I dag er langt de fleste vandrerhjem små hoteller med værelser til familiegrupper på 4-5 personer. Alligevel frygter forpagter af Danhostel Ribe, Claus Pedersen, at vandrerhjemmene bliver nedprioriteret i den gradvise genoplukning, fordi fordommene er imod vandrerhjemmene, skriver Jydske Vestkysten Esbjerg.
”Jeg har netop talt med HORESTA om det. Og vi vil forsøge at råbe så højt vi kan, at vi kan lave ligeså sikre ophold som alle andre overnatningssteder,” siger Claus Pedersen.
Der er fortsat smalhals på alle måder på vandrerhjemmet. Omsætningen er under fem procent af det normale for årstiden. Skolerne har aflyst lejrskolerne, og der er ikke mange bookinger til sommer i ordrebøgen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026