Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hvis man er ansat i en virksomhed, der er part i en arbejdskonflikt med en fagforening, har man ingen adgang til lønkompensation.

Det har S-regeringen flere gang meldt ud med argumentet om, at staten holder sig neutral i konflikter på det private arbejdsmarked. Altså neutralitetsprincippet. En melding som Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) bakker op om.

Men nu melder Dansk Arbejdsgiverforening (DA) sig på banen. For de har ikke den samme opfattelse af behandlingen af virksomheder i arbejdskonflikt under coronakrisen som regeringen og FH.

DA mener, at paragraffen om lønkompensation til virksomheder ramt af en arbejdskonflikt er for vidtgående, oplyser arbejdsgiverforeningen til Berlingske.

Læs hele historien her

Branchetalenter blev hyldet med DA’s Uddannelsespris 2026

Unge talenter fra hotel- og restaurantbranchen blev forleden hædret med DA’s Uddannelsespris 2026. Receptionisterne Marita fra Hotel Hafnia og Johanne fra Admiral Hotel samt kokken Rune fra Per Aarsleff modtog prisen for deres engagement og ambitioner.

Giv jeres elever et skulderklap: Opfordr dem til DA’s Uddannelsespris

Nu har du muligheden for at hylde din dygtige og skarpe elev, der er med til at forme din virksomhed i hotel- og restaurantbranchen. Hvis du har et dygtigt ungt menneske ansat, kan de søge om DA's Uddannelsespris og få hjælp til konkurrencedeltagelse eller videreuddannelse. Fristen er 8. maj.

Log ind