Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Måneders frustrationer og uvished om fremtiden med coronavirus er for mange restauratører afløst af en mere lys udsigt til en travl sommer, hvor mange danskere fortsat vil holde ferie inden for landets grænser og lægge deres bestillinger på lokale restauranter, skriver Fyens.dk.
For første gang i mere end 65 år vil der dog ikke være mulighed for at bestille mad på Restaurant Den Grimme Ælling i Hans Jensens Stræde i Odense. Her har indehaveren Bo Klewe nemlig valgt at trække stikket, efter at han i mere end 20 år har stået i spidsen for restauranten, der har været i familien siden 1989.
”Vi har tjent gode penge og min bankdame undrede sig da også, da jeg fortalte det til hende, men alt kan ikke gøres op i kroner og øre,” siger Bo Klewe, der peger på, at det er en beslutning, der er blevet modnet igennem de to længerevarende nedlukninger, som udbruddet af coronavirus har medført.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026