Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I en noget usædvanlig proces har Økonomiudvalget besluttet, at det bliver E+N ARKITEKTUR A/S, der skal opføre det nye Hotel Julsø for foden af Himmelbjerget, skriver Jyllands-Posten.
Oprindeligt præsenterede Kristina Ceravolo fra Hotel Julsø og Jørgen Nielsen fra Topas Explorer Group, der står bag det nye hotel, tegninger fra et andet arkitektfirma. De tegninger var hverken den kommunale administration eller Økonomiudvalget voldsomt begejstrede for, og derfor blev projektmagerne bedt om at komme med forslag fra andre arkitekter - hvor kommunen var med til at betale dette arbejde. En usædvanlig løsning, erkender borgmester Frands Fischer (S).
”Der er tale om et helt, helt specielt byggeri, der har almenvellets interesse. Derfor har vi som kommune undtagelsesvis gået ind i processen på en anden måde end normalt,” forklarer Fischer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Kampen om helårsturisme: 22 kommuner overhaler 2030-mål
13-01-2026
-
København mister førerposition som verdens cykelby
13-01-2026
-
Odense drømmer stort: Ny attraktion skal trække verden til Fyn
13-01-2026
-
Ny midlertidig salgs- og marketingchef på Hotel Vejlefjord
13-01-2026
-
Hotelprojekt i Næstved sat i bero efter pres fra borgere
13-01-2026
-
HORESTA: Kommunal støtte udfordrer fair konkurrence i landets kommuner
13-01-2026
-
Hotel Fuglsøcentret bliver en del af international hotelkæde
13-01-2026