Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HimmerLand kan for første gang nogensinde melde alt udsolgt i højsæsonen. Og nu er der flere gode nyheder, idet 53-årige Mette Ravn har takket ja til stillingen som ny CEO.
Mette Ravn er i dag CEO for VINGSTED hotel & konferencecenter, og med ansættelsen får HimmerLand en dygtig og erfaren leder, der kan stå i spidsen for den fortsatte udvikling.
”Jeg er glad for, at Mette har valgt at takke ja til jobbet som CEO. Det har gennem hele processen været vigtigt for mig, at vi fandt den helt rigtige kandidat til at stå for driften i HimmerLand. Det er lykkedes, og i Mette har vi fundet både en leder og en person, der deler vores værdier og visioner,” siger bestyrelsesformand for HimmerLand, Jacob Brunsborg.
Og Mette Ravn ser frem til udfordringen.
”Det er selvfølgelig noget, jeg glæder mig meget til. HimmerLand er i gang med en interessant transformation, der skal sikre, at det i fremtiden bliver en helårsdestination. På den måde minder det om den udvikling, vi har været igennem i mit nuværende job, hvor VINGSTED skulle transformeres fra et idrætscenter til et konferencecenter,” siger Mette Ravn.
Mette Ravn tiltræder sin nye stilling hurtigst muligt og senest 1. oktober.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026