Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HimmerLand kan for første gang nogensinde melde alt udsolgt i højsæsonen. Og nu er der flere gode nyheder, idet 53-årige Mette Ravn har takket ja til stillingen som ny CEO.
Mette Ravn er i dag CEO for VINGSTED hotel & konferencecenter, og med ansættelsen får HimmerLand en dygtig og erfaren leder, der kan stå i spidsen for den fortsatte udvikling.
”Jeg er glad for, at Mette har valgt at takke ja til jobbet som CEO. Det har gennem hele processen været vigtigt for mig, at vi fandt den helt rigtige kandidat til at stå for driften i HimmerLand. Det er lykkedes, og i Mette har vi fundet både en leder og en person, der deler vores værdier og visioner,” siger bestyrelsesformand for HimmerLand, Jacob Brunsborg.
Og Mette Ravn ser frem til udfordringen.
”Det er selvfølgelig noget, jeg glæder mig meget til. HimmerLand er i gang med en interessant transformation, der skal sikre, at det i fremtiden bliver en helårsdestination. På den måde minder det om den udvikling, vi har været igennem i mit nuværende job, hvor VINGSTED skulle transformeres fra et idrætscenter til et konferencecenter,” siger Mette Ravn.
Mette Ravn tiltræder sin nye stilling hurtigst muligt og senest 1. oktober.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026