Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er gået stærkt, lyder det fra Anders Aagaard. Han ejer restaurantkæden Madklubben, som i april overtog det tidligere Franck A-lokale for at åbne Odenses første Madklubben, skriver Ugeavisen Odense.
På det tidspunkt var Halifax ved at pakke sammen, og der ventede et større renoveringsarbejde i det store lokale. Alligevel var ejeren optimistisk - og måske lettere naiv, i hvert fald ifølge hans omgivelser. Han insisterede nemlig på, at åbningen af Madklubben skulle finde sted i midten af juni.
”Alle omkring os sagde, at det kunne vi godt glemme. Men vi har virkelig nikket den en skalle og trukket på alle håndværkere, vi kender. Det er foregået i bedste The Godfather-stil: I skylder os, og samtidig har vi også sagt please, vi skal bare være færdig,” griner Anders Aagaard.
Det var en metode, der virkede. Madklubben åbner nemlig onsdag 16. juni.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026