Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mellem Rågeleje og Tisvildeleje ligger Havgaarden Badehotel i en stråtækte gård fra 1825 med 18 værelser. De seneste seks år har indehaverne renoveret stedet, men nu er Havgaarden Badehotel sat til salg, fortæller ejeren Pia Søndergaard, der driver stedet med hendes mand Alex.
”Vi er selv blevet gift her på Havgaarden og haft rigtig mange gode stunder, gæster, fester, firmaforbindelser og venner her på Havgaarden, men vi har stadigvæk et par drømme, som skal udleves, og derfor er vi kommet til denne svære beslutning om et salg af vores dejlige badehotel,” siger Pia Søndergaard, og fortsætter:
”Vi ønsker, at nye kræfter skal køre Havgaarden videre. Vi driver selvfølgelig badehotellet videre i samme ånd mens hotellet stå til salg, og gennemføre alle reservationer og bookninger.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026