Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hos feriehusudlejerne Novasol har danskerenes nye feriemønstre bevirket en stigning på 165 procent i 2021, når det kommer til danske bookinger i ferieugerne 26-31 sammenlignet med 2019.
Omvendt har der været en nedgang i de ellers vante bookinger fra vores tyske naboer.
Men nu oplever Novasol igen en stigende interesse for sommerhusene i Danmark fra de tyske gæster. I perioden marts til midt juli i år er antallet af tyske søgninger på ophold i de danske sommerhuse, især til sommerferie 2022, steget med hele 580 procent.
”Vi er utrolig glade for, at danskerne booker, men vi vil også meget gerne se de udenlandske gæster i Danmark – særligt da de tyske turister i en vis udstrækning holder ferie på andre tidspunkter end danskerne,” siger Per Brogaard, kommerciel direktør hos Novasol.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026