Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der ligger ifølge Erhvervsstyrelsen mindst 8.405 ansøgninger om kompensation og venter på godkendelse i styrelsen. Dertil kommer ansøgninger, som virksomheder ikke har sendt endnu, fordi Erhvervsstyrelsen først nu har åbnet for ansøgninger, skriver Standby.dk.

Fungerende erhvervsminister Dan Jørgensen siger:

”Mange virksomheder er hårdt ramt af corona og står i en rigtig svær situation. Derfor er jeg glad for, at Erhvervsstyrelsen i dag (mandag) åbner for ansøgninger til den generelle kompensationsordning for faste omkostninger. Og i næste uge åbner vi for de mindre virksomheder, der hellere vil søge light-versionen af den ordning. De resterende kompensationsordninger regner vi også med kan åbne inden for kort tid,” siger Dan Jørgensen.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind