Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En spirende optimisme giver storbanken Nordea troen på, at store dele af det hårdt prøvede erhvervsliv snart går mod bedre tider. Det er udrulningen af vacciner, som en del af storbankens erhvervskunder allerede mærker slår igennem i form af ordrer til senere på året, skriver Finans.dk.

»Konferencecentre begynder at melde om bookinger til efteråret, men for danske events. Hoteller til indenlandske turister får også flere bestillinger,” siger Bjørn Bøje Jensen, der som erhvervskundechef i Nordea Danmark er en af dem, som ved allermest om danske virksomheders aktuelle sundhedstilstand, omsætning og efterspørgsel.

Selv om hoteller og konferencecentre melder om en bedre ordreindgang senere på året, er det stadig en af de brancher, der er hårdest ramt af nedlukningen. Derudover peger Nordea på, at restaurationsbranchen, rejsebranchen og flyindustrien er virkelig hårdt ramt.

Læs hele historien her.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Fynsk hotel hædret i international guide

Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference har opnået en høj placering i en international hotelguide. Særligt service og beliggenhed fremhæves i bedømmelsen.

Log ind