Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mandag skulle den gastronomiske elite ellers være samlet til Michelin Nordic-uddeling i Stavanger for at hylde hinanden. Men i stedet for at fange restaurantejer Christian Aarø til branchefest i Norge, møder DR ham i gabende tomme lokaler i hans to-stjernede Michelin-restaurant AOC i København.
”Det er rigtig ærgerligt, at stjernerne måske ikke bliver uddelt i år, for de er vigtige for os i branchen, fordi de tager os med ud i verden, siger Christian Aarø.
Tal fra HORESTA viser, at de danske Michelin-restauranter omsatte for op mod 400 millioner kroner om året, inden coronakrisen ramte. En stor portion af de millioner kom fra udenlandske turister, som udgjorde 40 procent af gæsterne på Michelin-restauranterne i København.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026