Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På Aalbæk gl. Kro går det forrygende. Regnskabet i 2020 var bedre end i 2019, og nu skal der investeres i fremtiden, skriver Nordjyske Stiftstidende.

”Vi er i gang med at formulere en investeringsplan. Lige nu er vi for eksempel ved at få sat et nyt køkken op,” fortæller indehaveren af Åalbæk gl. Kro, Ulla Mosich.

Ulla Mosich købte Aalbæk gl. Kro i 1984. Dengang var der fire værelser på kroen. Nu er der 59 værelser, og kroen har - set over hele året, og hvis man tager et gennemsnit - 20 ansatte.

Læs hele historien her.

Vester Skerninge Kro henter ny køkkenchef

Jesper Würtz er tiltrådt som ny køkkenchef på Vester Skerninge Kro, hvor han skal videreudvikle kroens klassiske køkken med større fokus på lokale råvarer. Den erfarne kok vender dermed tilbage til Sydfyn, hvor hans karriere begyndte for næsten 30 år siden.

Log ind