Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Bocuse d’Or er verdens mest prestigefyldte kokkekonkurrence, så det at blive udpeget til at repræsentere sit land, er en stor hædersbevisning og en faglig anerkendelse af samme kaliber, skriver Børsen.

Æren er netop blevet tildelt kokken Brian Mark Hansen, som siden 2013 har været køkkenchef på Søllerød Kro, og netop derfor havde droppet drømmen om at komme til Bocuse d’Or, fortæller den 39-årige sønderjyde her tirsdag aften.

“Jeg drømte i mange år om engang at komme til Bocuse d’Or, men tidligere sagde reglerne, at man skulle sige sit job op, og i stedet arbejde fuld tid for Bocuse akademiet med det formål at træne konstant. Og da jeg ikke havde lyst til at forlade kroen, måtte jeg altså vælge Bocuse drømmen fra,” forklarer Brian Mark-Hansen, som således beholder sin køkkenchef stilling, men bliver aflastet. Planen er, at der skal hyres en ekstra kok, sådan at køkkenchefen ikke behøver at deltage helt så aktivt i det manuelle arbejde, som han har gjort hidtil.

Læs hele historien her.

Nyt madakademi skal styrke gastroturismen

Et nyt madakademi i Lønstrup skal give flere unge en vej ind i restaurationsbranchen og samtidig afhjælpe manglen på arbejdskraft. Initiativet skal også understøtte udviklingen af områdets voksende gastroturisme.

Aarhusianske kokke overtager hotel i Frankrig

To kokke med erfaring fra Michelin-restauranter i Aarhus står nu i spidsen for et hotel og en restaurant i Sydfrankrig. Ambitionen er at forene franske råvarer med en nordisk tilgang.

Log ind