Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sætter man spidsen af en passer i enten i London, København eller Berlin og trækker det andet ben i en cirkel på to timers flyvetur rundt om storbyerne, så er der en stor chance for, at der i fremtiden vil kunne ligge en Sticks'n'Sushi, skriver FødevareWatch.dk.

For nu vil Sticks'n'Sushi skabe en klynge af restauranter i Berlin, som sushikæden har gjort i London. Berlinerne har nemlig lært kæden at kende, og kæden har nu lært tyskerne af kende.

"Vi vil sikre, at de i Berlin ved, hvem vi er, før vi rykker ud til de næste byer. Lige nu er den tredje restaurant i gang med at blive færdiggjort, og vi kunne godt tænke os en fjerde og måske endda en femte, så vi skaber en klynge af restauranter i byen," siger Andreas Karlsson, der er adm. direktør i Sticks'n'Sushi.

Læs hele historien her.

Dansk sushikæde retter blikket mod Prag

Den danske sushikæde Sticks’n’Sushi udvider til Prag som led i kædens internationale vækst. Et nyt samarbejde skal danne grundlag for flere restauranter på det tjekkiske marked.

Restaurant Insights 2026 - København

Kl. 9.00 - 13.00

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Log ind