Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra tomme køkkener til fuld smæk på frokostanretningerne. Cateringvirksomheden Jespers Torvekøkken har oplevet store rutscheture i seneste regnskabsår, men lige nu går det opad, hvis bare restriktionerne holder sig væk, skriver FødevareWatch.dk.
Virksomheden har med regnskabsslutning ved udgangen af juni haft et fuldt pandemiår tæt inde på kroppen, hvor bundlinjen dog holder sig i det sorte felt med 3,1 mio. kr. mod 3,8 mio. kr. året før. Og det vækker glæde hos direktøren.
"Forud for regnskabsåret havde vi en drøm om bare at komme igennem og ikke tabe for mange penge. Derfor er vi super glade for resultatet, hvilket gør, at vi kan blive ved med at investere i forretningen," siger adm. direktør og medejer Ronny Saul.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Airbnb fortsætter eksplosiv vækst
10-04-2026
PRESSEKLIP
-
KFC planlægger comeback i Danmark
11-04-2026
-
Radisson vil gøre hoteller klimaneutrale i Danmark
11-04-2026
-
Amerikanske turister sætter ny rekord
11-04-2026
-
Bornholm Hotels øger overskud til 3,1 mio. kr.
11-04-2026
-
Hotel Randers tæt på rekordresultat
11-04-2026
-
Nyt brand skal styrke erhvervsturisme
11-04-2026