Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden pandemien satte en kæp i hjulet for luftfartsbranchen, har særligt erhvervsrejselysten været hårdt ramt. Skruer vi tiden tilbage til januar i år, var antallet lig det, man så i 1970’erne. Selvom nedlukninger har enorm indflydelse på de lave tal, er der også andre faktorer, der kommer til at få betydning for forretningsrejserne fremover – heriblandt klimaaftrykket samt nemmere og billigere løsninger så som online møder.

Tal fra SAS viser, at erhvervsrejser udgjorde 30 pct. af det samlede antal rejser, inden pandemien indtraf. Det marked vil efter deres forventninger udgøre 25 pct. af det samlede antal rejsende efter coronapandemien.

SAS estimerer, at markedet for erhvervsrejser vil ligge på omkring 80 pct. af, hvad det var inden pandemien, og at man først vil nå dette niveau i 2023-24 alt afhængig af pandemiens udvikling.

BDO inviterer til webinarer: Få styr på markedsføring og klimamål

Nye regler for grøn markedsføring og stigende krav til virksomheders klimamål kan få betydning helt ind i jeres daglige drift. BDO inviterer nu til to webinarer, der giver virksomheder et praktisk overblik over nye krav til markedsføring og klimamål. Webinarerne er gratis. Skal du med?

DOK5000 får Green Key-certificering

DOK5000 ved Odense Havn er blevet Green Key certificeret efter en målrettet indsats med blandt andet energi, ressourceforbrug, indkøb og affald. Dermed er alle Evenues’ venues nu omfattet af miljømærket.

Log ind