Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Privatejede produktions-, handels-, og servicevirksomheder kan fra 17. august igen søge tilskud til bl.a. udskiftning af en olie- eller gasfyret kedel med varmepumpe, udskiftning af belysning med LED og energioptimering af procesanlæg.
Tilskuddet dækker op til 50 pct. af omkostningerne til et energispareprojekt og er derfor med til at sikre god økonomi i projekter, der sænker virksomhedernes energiforbrug og dermed reducerer Danmarks CO2-udledning.
Ansøgningsrunden er årets sidste, og er dermed sidste mulighed for at få tilsagn i 2021. Runden er åben fra den 17. august til 14. september kl. 12.00.
”I fjerde og sidste ansøgningsrunde i år har vi afsat alle resterende puljemidler for året og givet virksomhederne særligt god tid til at ansøge. Der er derfor ekstra god grund til at søge om tilskud netop nu. Tilskuddet gør det til en endnu bedre forretning at reducere energiforbruget i virksomheden. Det er godt for både virksomhedens klimaaftryk og konkurrenceevne”, siger kontorchef Vincent Rudnicki.
Læs mere og søg tilskud på
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026