Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hos VINGSTED mærker de helt klart, at erhvervslivet efter den hårde tid med Covid-19 igen har lyst til at komme ud og holde møder, konferencer og events.

”Begrænsningerne under pandemien har betydet, at mange nu har et ekstra stort behov for at mærke friheden og skifte de virtuelle rammer ud med nye omgivelser, hvor især naturen har fået en helt ny central rolle,” siger Brian Runge, salg og marketingchef hos VINGSTED.

Han tilføjer, at der er et ønske om mere end blot mødelokaler:

”Vi har vores helt egen eventafdeling, og vi kan se, at omkring hver femte kunde booker skræddersyede events, der giver deltagerne aktive pauser, som optimerer læringen – uanset om ønsket fra gæsterne er smil på læben eller sved på panden.”

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Optimeet sætter ny rekord for deltagelse

Årets OPTIMEET Messe blev den største udgave til dato med rekordmange deltagere, udstillere og møde- og eventindkøbere. Messen samlede branchen om netværk, inspiration og nye forretningsmuligheder.

Log ind