Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes næppe en branche, der har været lige så hårdt ramt under corona-nedlukningen som hotel- og restaurationsbranchen. Og for familien Bühlmann, der blandt andet ejer hotellet Scheelsminde i Aalborg, gav nedlukningen sved på panden og søvnløse nætter, skriver Nordjyske Stiftstidende.
”Vi havde netop sat gang i en renovering af Scheelsminde til 20 millioner kroner, da den første nedlukning ramte. Vi nåede da at tænke "Hvad nu?". Men vi fik hurtigt et opkald fra vores bank, der forsikrede, at de stod bag os,” siger Anemette Bühlmann, der sammen med sin mand, Danni Bühlmann, er direktør i familiefirmaet.
På trods af coronanedlukning, renoveringen af Scheelsminde, overtagelse af hotellet Villa Provence i Aarhus, forberedelse af åbning af Peak 12 Hotel i Viborg og Slotshotellet i Aalborg, kom familien Bühlmanns holdingselskab - Bühlmann Holding ApS - ud af regnskabsåret 2020 med sorte tal på bundlinjen. Overskuddet på 1,73 millioner kroner var dog knap en halvering sammenholdt med året før.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026