Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På Clarion Hotel ved Københavns Lufthavn har de fået en ny medarbejder. Medarbejderen kan desinficere et helt rum uden så meget som at røre ved en overflade. I hvert fald ikke med andet end lys. Og så er vedkommende ikke et menneske, men en robot, skriver TV2 Lorry.
Den nye robot skal i første omgang desinficere restaurantområde og konferencelokaler på hotellet.
”Med den her robot viser vi, at vi i hvert fald har gjort alt, hvad vi kan, for at mindske smittespredning. Grundig rengøring kombineret med robotten her gør, at alle på hotellet kan være helt trygge,” siger Jesper Olesen, der er hoteldirektør.
Det er virksomheden UVD Robots, der står bag robot-opfindelsen, og de fortæller, at den egentlig først var lavet til hospitaler for at sikre, at der er klinisk rent på operationsstuer og patientstuer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025
24-03-2026
-
To unge talenter vinder Årets Kok og Tjener 2026
24-03-2026
-
Burgerkæde åbner to nye restauranter i København
24-03-2026
-
Turismen i Nordsjælland sætter ny overnatningsrekord
24-03-2026
-
Nyt Wegner-museum skal trække udenlandske turister til Tønder
24-03-2026
-
København vil sætte klare rammer for nye hoteller
24-03-2026
-
Dankort hæver priser for at udvikle nye løsninger
24-03-2026
-
Direktør forlader badehotel og skifter til nyt resort
24-03-2026
-
Internationalt: Norge vil indføre afgift på krydstogtpassagerer
24-03-2026