Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En brancheanalyse, NORDJYSKE har foretaget, viser, at økonomien halter i de bedste restauranter i Nordjylland, skriver Nordjyske Stiftstidende.

HORESTA er enig. Det ser ikke godt ud, rent økonomisk, for de bedste restauranter. Foreningen oplyser, at det generelle billede er, at overskuddet balancerer lige over nullet.

”Gourmetrestauranter er dygtige, hvis overskuddet før skat er meget højere end to procent. Mange ejere er i faget, fordi, de brænder for det. Ofte kunne de få mere ud af at være almindelige lønmodtagere,” siger Jonas Kjær, cheføkonom, HORESTA.

Læs hele historien her.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Log ind