Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den populære gastroevent Danmarks Østersfestival havde allerede mange tilmeldinger fra både ind- og udland til et program spækket med gastronomiske oplevelser. Op imod 30 kokke havde tilmeldt sig konkurrencen om Årets Østerskok, og kokke med ikke mindre end 10 Michelinstjerner tilsammen havde givet tilsagn om at sidde i dommerpanelet eller stille op i kokkekonkurrencen. Festivalen står på avisen New York Times liste over ’must see’ i 2020, og journalister fra hele den gastronomiske verdenselite havde meldt deres ankomst, men de ser nu også frem til 2021.

”Vores gæster og deltageres sundhed er vigtigere end noget andet. Under de givne forudsætninger med den seneste politiske udmelding og stigende spredning af COVID-19 føler vi ikke, at vi kan garantere den fornødne sikkerhed og ser det derfor som rettidig omhu at aflyse årets østersfestival. Heldigvis kan vi glæde os til at byde gæster og deltagere velkommen den 9.–11. oktober næste år,” siger Tønders borgmester, Henrik Frandsen, der er formand for bestyrelsen i Danmarks Spisekammer, hvor Danmarks Østersfestival er forankret.

Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København

Eric Kragh Vildgaard og Tina Kragh Vildgaard, der står bag den trestjernede Michelinrestaurant Jordnær i Gentofte, åbner vinbaren Sève i København i april 2027. Det nye sted kombinerer vinbar og restaurant med plads til omkring 30 gæster.

Nye kokkeprofiler: Bedre match mellem uddannelse og virksomhed

Nye profiler på kokkeuddannelsen gør det lettere at uddanne elever med afsæt i virksomhedens køkken og produktion. Det giver tydeligere rammer for oplæringen og færre krav om udstationering – samtidig med at kokkeuddannelsens faglighed fastholdes.

Log ind