Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sexismedebatten har fyldt meget i det danske mediebillede, hvor kvinder i mediebranchen er stået frem med deres historier og oplevelser. Senest har man også hørt historier fra kvinder på Christiansborg og blandt andet advokatbranchen, og nu ønsker en række kvinder også at sætte fokus på restaurationsbranchen.
HORESTA har siden »første« #metoo-bølge forsøgt at komme sexisme til livs, som den har haft fokus på længe, blandt andet ved at indarbejde et afsnit om sexisme og seksuel chikane i sin arbejds- og miljøhåndbog til elever. Det er derfor ikke noget nyt for branchen, fortæller Pia Svane, uddannelseschef for HORESTA.
”Det nye er, at alle brancher begynder at tale om det i højere grad. Og hele den dialog, der foregår i øjeblikket, kan vi mærke også kommer os og vores branche til gavn. Dialogen rykker nemlig ud på arbejdspladserne og ud i samfundet, blandt andet hos gæsterne, som også er en del af problemet,” siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026