Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Selvom hotelerhvervet er midt i sin største krise nogensinde, så er fokus på bæredygtighed ikke mindsket. Faktisk er en række nye virksomheder blevet Green Key-certificeret den seneste tid, fortæller mærkningen på sin hjemmeside.
MBK midt i København viser med deres mærkning, at æstetik og bæredygtighed godt kan gå hånd i hånd. Læs mere om stedet og deres miljøindsats.
GO Hotel City slutter sig til søsterhotellet Copenhagen GO Hotel, som modtog Green Key tilbage i 2015, og følges af Fjeldsted Skov Hotel & Konferencested på Fyn. Læs om det historiske sted på Fyn.
Phønix Hjørring er nyt medlem af Small Danish Hotels, og virksomheden er også kommet med i Green Key. Det viser, at ældre hoteller også kan gøre en stor indsats. Læs mere om Phønix og Small Danish Hotels indsats.
Danhotel Ishøj Strand er endnu et hostel med Green Key, som slutter sig blandt andre Steel House Copenhagen, som modtog mærket i juni. Læs mere om tildelingen til vandrehjemmet i Ishøj.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026