Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et bidrag fra Nordea-fonden på 1,5 mio. skal de næste tre år yderligere styrke og udvikle den vigtige samtale om det, vi kommer på vores tallerkener og måden, vi producerer det på.
Den 11. og 12. juni 2021 afholdes Madens Folkemøde for anden gang i smukke omgivelser på Engestofte Gods på Lolland. Arrangøren bag folkemødet har valgt at flytte arrangementet en måned frem. De vurderer, at muligheden for at lave udendørs aktiviteter i sommervarmen øger chancerne for at kunne samle branchen og forbrugerne i et gennemtænkt og corona-tilpasset setup.
Holdet arbejder derfor på højtryk for at justere rammerne, så de vigtige debatter og aktiviteter kan afholdes. De kigger blandt andet på tiltag som mere plads, faste siddepladser, zoneopdeling, flere udendørs aktiviteter og begrænsninger i antal publikum og arrangementer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026