Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Formanden for HORESTA i Region Sjælland, Allan Hansen - som også driver Folkets Hus i Maribo, kalder den øjeblikkelige situation for katastrofal. Det skriver Folketidende.dk.
”Det er alle i branchen, der er mærket af det her. Omsætningerne styrtdykker, og snart kommer påsken og konfirmationerne, og hvis de også bliver ramt, bliver det svært at være til i vores branche. Vi har lige været igennem en vinter, som for manges vedkommende traditionelt byder på en lav omsætning, så hvis indtægterne fra påske og konfirmationer også falder fra, bliver det ikke særligt sjovt,” fastslår han.
Han noterer sig dog med tilfredshed, at der fra politisk side på det seneste er lavet forskellige initiativer for at hjælpe de erhvervsdrivende. Senest er der i dag mandag kommet forslag fra regeringen med forskellige initiativer, der skal hjælpe de små og mellemstore virksomheder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026