Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Turismen forsvandt nærmest fra den ene dag til den anden, og Nordic Choice-ejeren Petter Stordalen har allerede tabt næsten 700 millioner kroner på sine hoteller. Og forventer at tabe endnu flere penge. Så timingen virker ikke just optimal, når Villa Copenhagen torsdag slår dørene op for de turister, som for øjeblikket glimrer ved deres fravær, skriver B.T.

De danske myndigheders krav om, at turister skal booke mindst seks overnatninger for at kunne rejse ind i landet, forstår han ikke.

”Det giver ikke mening, at du skal bruge penge på at betale for seks overnatninger, hvis du kun ønsker at komme til Danmark for at besøge Legoland og Tivoli fra fredag til søndag, men ikke har nogen planer om at blive i landet mandag, tirsdag og onsdag,” siger han.

Læs hele historien her.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Log ind