Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter 45 år er det en epoke, der slutter for Per Meyn nu. I dag torsdag overdrager han nemlig nøglerne til Den Gamle Kro i Overgade i Odense til kroens ny ejer; selskabet Overgade 21A ApS, der ejes af Adam Nederby Falbert og Dines Barzin Dueholm, skriver Fyens Stiftstidende.

Adam Nederby Falbert, der er bestyrelsesformand i Overgade 21A ApS, ejer en lang række selskaber, blandt andre Rekom Group, som er Skandinaviens største barog nattelivskoncern, der driver flere end 120 barer, natklubber og bodegaer i Danmark, Norge og Finland - deriblandt The Australian Bar, LA Bar og Heidis Bier Bar i Odense.

Dermed skal Per Meyn og hustru nu til at være pensionister på næsten fuld tid.

Læs hele historien her.

Odense vil løfte turismen med flere overnatninger

En ny turisme- og eventstrategi skal øge antallet af overnatninger i Odense med 40 pct. frem mod 2030. Strategien har fokus på flere erhvervsgæster, stærkere events og en udbygning af hotelkapaciteten.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Log ind