Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter 45 år er det en epoke, der slutter for Per Meyn nu. I dag torsdag overdrager han nemlig nøglerne til Den Gamle Kro i Overgade i Odense til kroens ny ejer; selskabet Overgade 21A ApS, der ejes af Adam Nederby Falbert og Dines Barzin Dueholm, skriver Fyens Stiftstidende.

Adam Nederby Falbert, der er bestyrelsesformand i Overgade 21A ApS, ejer en lang række selskaber, blandt andre Rekom Group, som er Skandinaviens største barog nattelivskoncern, der driver flere end 120 barer, natklubber og bodegaer i Danmark, Norge og Finland - deriblandt The Australian Bar, LA Bar og Heidis Bier Bar i Odense.

Dermed skal Per Meyn og hustru nu til at være pensionister på næsten fuld tid.

Læs hele historien her.

DOK5000 får Green Key-certificering

DOK5000 ved Odense Havn er blevet Green Key certificeret efter en målrettet indsats med blandt andet energi, ressourceforbrug, indkøb og affald. Dermed er alle Evenues’ venues nu omfattet af miljømærket.

Odense vil løfte turismen med flere overnatninger

En ny turisme- og eventstrategi skal øge antallet af overnatninger i Odense med 40 pct. frem mod 2030. Strategien har fokus på flere erhvervsgæster, stærkere events og en udbygning af hotelkapaciteten.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Log ind