Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det legendariske diskotek Damhuskroen bliver nu en del af den efterhånden landsdækkende diskotekskæde Old Irish, skriver Berlingske.
”Vi har længe ledt efter noget i det, vi kalder Vestkøbenhavn. Vi har placeringer i midtbyen, på Frederiksberg og på Amager. Men det her område er blevet overset, og der har manglet noget for dem, som bor i lokalområdet. Vi har været lune på Damhuskroen i en længere periode, og så opstod muligheden,” siger Peder Blak, direktør i kæden.
Tilbage i maj blev bygningen solgt i en millionhandel til selskabet Proximus. Prisen har ikke tidligere været fremme, men Ekstra Bladet kan i dag se af de officielle registre, at ejendommen blev købt for 20,1 millioner kroner. Damhuskroen bliver Old Irish nummer 21.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026