Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et synligt certifikat på lige fod med et smiley-certifikat bør være kundernes garanti for, at de enkelte konferencecentre leverer it-sikkerhed, kunderne har brug for. Forslaget kommer fra Birgitte Boserup, administrerende direktør for konferencecentret Saltoftehus på Saltofte Gods, skriver SN.dk.

”Konferencecentrene skal levere og dokumentere kvalitet på mange forskellige parametre, dog ikke på it-sikkerheden, som efter min opfattelse et af de vigtigste i dag for en erhvervsrettet kundekreds, der er ganske afhængig af internetleverancerne på de enkelte lokationer.

Birgitte Boserup blev for alvor opmærksom på vigtigheden af it-sikkerheden, da hun hen over 2019 opdagede, at der var udfald i den it-leverance, som Saltoftehus daværende leverandør leverede.

Læs hele historien her.

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Optimeet sætter ny rekord for deltagelse

Årets OPTIMEET Messe blev den største udgave til dato med rekordmange deltagere, udstillere og møde- og eventindkøbere. Messen samlede branchen om netværk, inspiration og nye forretningsmuligheder.

Log ind