Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et synligt certifikat på lige fod med et smiley-certifikat bør være kundernes garanti for, at de enkelte konferencecentre leverer it-sikkerhed, kunderne har brug for. Forslaget kommer fra Birgitte Boserup, administrerende direktør for konferencecentret Saltoftehus på Saltofte Gods, skriver SN.dk.
”Konferencecentrene skal levere og dokumentere kvalitet på mange forskellige parametre, dog ikke på it-sikkerheden, som efter min opfattelse et af de vigtigste i dag for en erhvervsrettet kundekreds, der er ganske afhængig af internetleverancerne på de enkelte lokationer.
Birgitte Boserup blev for alvor opmærksom på vigtigheden af it-sikkerheden, da hun hen over 2019 opdagede, at der var udfald i den it-leverance, som Saltoftehus daværende leverandør leverede.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026