Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Har man bare besøgt en lille håndfuld hoteller i løbet af de sidste fem år, så er man med garanti stødt på notits i en opdragende tone på hotellets badeværelse. Men det skal man ikke forvente, hvis man besøger Green Solution House på Bornholm, skriver Businessinsights.dk.
”Gæster skal være gæster og det er os som hoteldirektører, der skal gøre os umage. De skal ikke mindes om, at deres handlinger kan påvirke miljøet negativt eller de skal udvise mådehold. De skal have ro til at nyde opholdet og skabe så meget som muligt,” siger hoteldirektør Trine Richter.
Hun driver Green Solution House, der både på tager imod private hotelgæster men lægger i høj grad også hus til konferencer og virksomhedsbesøg. Ifølge hende skal man ikke lægge mærke til at man besøger et bæredygtigt hotel som gæst.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismebranchen klar med krav i valgkamp
27-02-2026
-
Stor kongres i København ventes at give 75.000 overnatninger
27-02-2026
-
Nord Collection udvider: 71 nye hotellejligheder åbner på Amager
27-02-2026
-
Tre unge hoteliværksættere åbner to hoteller
27-02-2026
-
Mødeturisme i provinsen kræver fælles løft
27-02-2026
-
Jamie Oliver relancerer Jamie’s Italian i Storbritannien
27-02-2026