Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Alle tanker om salg af Madklubben er helt og holdent lagt på hylden - i hvert fald for nu. Det fortæller stifter og adm. direktør Anders Aagaard til FødevareWatch.
Madklubben hyrede i marts Deloitte til at finde en ny medejer til restaurationskæden. Her var formålet bl.a. at sætte fut i væksten og eventuelt rykke konceptet til udlandet.
"Alt er til salg, hvis omstændighederne og prisen er de rigtige, og det har ikke været tilfældet i forløbet. Det er en spændende verden at få indblik i med store drømme og ekspansion, men der har aldrig været konkrete planer eller aftaler på tegnebrættet," siger Anders Aagaard.
Han fortæller, at coronapandemien og dertilhørende nedlukning af samfundet har haft meget at sige om salgsprocessen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026