Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere virksomheder har de forgangne uger efterlyst en plan for, hvilke tiltag erhvervslivet kan forvente fra regeringen, såfremt coronvirussen blusser op på ny.
Sådan en plan vil erhvervsminister Simon Kollerup (S) ikke lægge frem, skriver Børsen.
Ministeren siger til avisen, at det ville give erhvervslivet »en falsk tryghed«, hvis regeringen fremlægger en konkret plan.
»Jeg er bange for, at det vil være at give sig selv en falsk tryghed, hvis man lagde et meget stort kompendium med mange scenarier og mulige udfald ned i en skuffe, og så troede, at man havde sikkerhed for situationen. Tiden er ikke til lange akademiske handlingsplaner, men til konkret samarbejde, manøvredygtighed og dialog. Det er den måde, vi vil fortsætte på, så vi kan minimere usikkerheden for dansk erhvervsliv, for det er også mit mål,« siger erhvervsminister Simon Kollerup til Børsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026