Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kan man holde en forretningsmiddag for 20 personer? Hvad med en barnedåb, en stor fødselsdag eller et bryllup? Halvanden uge efter, at regeringen bebudede, at forbuddet mod “store forsamlinger” gælder frem til udgangen af august, er der endnu ingen melding om, hvad det konkret vil sige. Den manglende klarhed skaber usikkerhed, forvirring og koster dyrt i aflysninger for en i forvejen presset hotel- og restaurationsbranche, skriver Børsen.
Og nu kræver flere partier, at regeringen sikrer afklaring:
“For mange er det liv eller død for deres virksomhed, hvad konsekvenserne bliver henover sommeren. Det er fuldstændig afgørende, at de snart får at vide, hvad de har at gøre med, så jeg forstår til fulde utålmodigheden,” siger Venstres erhvervsordfører Torsten Schack Pedersen.
Det uafklarede spørgsmål betyder, at det vælter ind med aflysninger langt ind i efteråret, siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026