Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kritikken vokser fra møde- og hotelbranchen, fordi regeringen og sundhedsmyndighederne ikke sætter konkrete tal på, hvad begrebet ”store forsamlinger” dækker over, skriver Standby.dk.

Koncernchef Allan L. Agerholm fra BC Hospitality Group samt næstformand i HORESTA, savner svar og tilføjer desuden til STANDBY.dk:

”Det er altafgørende, at kompensationspakkerne følger med, og at der skabes et øget incitament til at gå ud. Dér er HORESTA kommet med en række forslag,” siger Allan Agerholm.

Læs hele historien her.

Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke

Anne Brohus fra Hotel Vejlefjord og Trine Thybo Rasmussen fra Munkebjerg Hotel har vundet guld ved EM for konferencekokke i Tyskland. De to kokke skal nu repræsentere Europa ved VM i USA i marts 2027.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Log ind