Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTA glæder sig over innovative ideer, der udspringer af coronakrisen for at hjælpe hotel- og restauranterhvervet. Det fortæller chef for turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA, Annette Hyldebrandt, til DR.
”Der en den største krise nogensinde, hvis konsekvenser hverken terrorangrebet på World Trade Center i 2001 eller finanskrisen i 2008 kan måle sig med. Det er hjerteskærende at se, hvordan selvstændiges livsopsparinger går op i røg. Det er ulykkeligt,” fortæller Annette Hyldebrandt fra HORESTA.
Hun tilføjer, at vi nok må se i øjnene, at de mindre initiativer ikke udelukkende er den vandslange, der slukker branden. Men vi sætter pris på det, fortæller Annette Hyldebrandt fra HORESTA, der fortsat forhandler med regeringen om hjælpepakker til restauranterne.