Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med Airbnb benytter flere og flere sig af muligheden for at udleje deres private bolig - således også i Herning. Hidtil har det været tilladt i op til 70 dage om året, men med den nye såkaldte Airbnb-lov gav Folketinget denne sommer mulighed for at sætte tallet op til 100, skriver Herning Folkeblad.
Det er den enkelte kommune, som bestemmer de lokale forhold, og for nylig skulle Herning Kommunes Økonomi- og Erhvervsudvalg tage stilling til spørgsmålet. Baggrunden var en konkret henvendelse fra en borger, som ønskede loftet hævet til 100 dage om året.
Politikerne besluttede at give tilladelsen, som nu gælder for alle borgere, som udlejer deres private bolig.
På udvalgets møde var indstillingen fra kommunens jurister ellers, at Herning skulle blive på de 70 dage. Det skyldes blandt andet et hensyn til kommunens hoteller, som ganske vist er fyldte under messer og events, men kun halvfyldte i den øvrige del af året.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bellagroup udnævner ny hoteldirektør
07-07-2026
-
Djurs Sommerland investerer 100 mio. kr. i ny rutschebane
07-07-2026
-
HORESTA vokser med 134 nye medlemmer
07-07-2026
-
HORESTA: Airbnb-vækst øger presset for ny regulering
07-07-2026
-
Cori Hornbæk åbner næste måned med Bocuse-vinder ved roret
07-07-2026
-
Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland
07-07-2026
-
Legoland landede rekordomsætning i 2025
07-07-2026
-
Cabinn Holding leverer rekordresultat
07-07-2026
-
Internationalt: Scandic åbner underjordisk hotel i Stockholm
07-07-2026