Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I en tid, hvor vi febrilsk søger løsninger på tidens åbenlyse klima, biodiversitets- og drikkevandsudfordringer, er fødevareområdet enormt spændende at være i, mener Michelin-kokken Christian Puglisi i en kronik i Politiken.

”Vi, der har vores daglige virke her, mærker en stigende forventning til den nye regering, der melder så ambitiøst ud på klimaområdet. Klimaet skal ikke nøjes med lappeløsninger – vi skal finde nye veje for en hverdag med mindre forbrug og mere kvalitet. Det gør sig gældende inden for transport, landbrug og i særdeleshed inden for fødevaresektoren”, skriver han.

Han mener, at landbrugets forståelse for gastronomisk kvalitet står i stærk kontrast til, hvad danskerne i stigende grad ønsker. Budskabet lyder, at vi skal gøre gastronomien til et folkeligt projekt, der kan nå ud i alle kroge af landet og løsne op for de skatte, vi gemmer på.

Læs hele kronikken her.

Nyt femstjernet hotel åbner i Hornbæk

Efter flere års ombygning åbner Cori Hornbæk Hotel for overnattende gæster 25. september. Det femstjernede hotel får 77 værelser og suiter samt fem townhouses, mens bar, restaurant og spa åbner i løbet af oktober.

Haraldskær bygger videre med erfaren profil i spidsen

Haraldskær Sinatur Hotel & Konference fortsætter udviklingen med fokus på natur, gastronomi, ansvarlighed og værtskab. I spidsen står direktør Ninna Bundgaard Christensen, der gennem flere år har været en del af Sinatur og kender organisationen fra flere sider.

Log ind