Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I mere eller mindre ubemærkethed har Lagkagehusets to stiftere, Steen Skallebæk og Ole Schielder Kristoffersen, kastet sig over et nyt projekt: De er gået i gang med at opbygge en international kaffekæde, skriver FødevareWatch.dk.
Efter frasalget af Lagkagehuset i 2017 købte de sig ind i den danske virksomhed Copenhagen Coffee Lab, der på daværende tidspunkt havde én kaffebar i Lissabon; og så satte de ellers kog under kedlen. Siden har de åbnet ti nye kaffebarer, så kæden nu tæller fem cafeer i Lissabon, fem i Düsseldorf og en i Duisburg.
"Vi kommer nok til at åbne en butik om måneden, det har vi gjort klar til. Den første i hver by er altid den sværeste, og når du først har den på plads, kan du åbne forholdsvist hurtigt," siger 54-årige Steen Skallebæk, adm. direktør.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen
20-08-2026
-
HORESTA efter nye overnatningstal: Hotelvæksten breder sig til hele Danmark
20-08-2026
-
HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift
20-08-2026
-
Ny turismetrend vinder frem fra ukendt side
20-08-2026
-
Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app
20-08-2026
-
Copenhagen Marriott istandsætter 280 værelser
20-08-2026
-
HORESTA klar til skærpede krav til el-delecykler
20-08-2026
-
Hotel i Odense udvider med knap 250 nye værelser
20-08-2026