Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I mere eller mindre ubemærkethed har Lagkagehusets to stiftere, Steen Skallebæk og Ole Schielder Kristoffersen, kastet sig over et nyt projekt: De er gået i gang med at opbygge en international kaffekæde, skriver FødevareWatch.dk.
Efter frasalget af Lagkagehuset i 2017 købte de sig ind i den danske virksomhed Copenhagen Coffee Lab, der på daværende tidspunkt havde én kaffebar i Lissabon; og så satte de ellers kog under kedlen. Siden har de åbnet ti nye kaffebarer, så kæden nu tæller fem cafeer i Lissabon, fem i Düsseldorf og en i Duisburg.
"Vi kommer nok til at åbne en butik om måneden, det har vi gjort klar til. Den første i hver by er altid den sværeste, og når du først har den på plads, kan du åbne forholdsvist hurtigt," siger 54-årige Steen Skallebæk, adm. direktør.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser
18-10-2026
-
Danske hoteller investerer i beskyttelse mod væggelus
18-10-2026
-
HORESTA efterlyser klare regler for kunders egne kopper
18-10-2026
-
Nyt teknisk museum skal tiltrække 383.000 gæster
18-10-2026
-
Pincho Nation tiltrækker flere typer gæster
18-10-2026
-
KFC skifter Pepsi ud med Coca-Cola i USA
18-10-2026
-
Tre sønderjyske hoteller udvalgt til Michelinguiden
18-10-2026