Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter en årrække med daglig pendling til Odder og senere Sabro ved Aarhus har Jakob Beck Wätjen rykket karrieren hjem til Silkeborg. I august afløste han Thomas Simonsen på posten som hotel- og konferencecenterchef på Gl. Skovridergaard og Vejlsøhus på Ferskvandscentret. Det betyder, at Jakob Beck Wätjen nu blot har få hundrede meter på arbejde, skriver Midtjyllands Avis.
Dermed blev det også et farvel til Montra Hotel Sabro Kro.
”Det blev 15 et halvt år i Sabro. Da vi kom, var der 11 ansatte, og da jeg stoppede, var vi 34. Vi opbyggede et marked for møder og kurser i udkanten af Aarhus. I kombination med at det stadig skulle være lokalområdets kro. I perioden blev også investeret 100 millioner kroner i en stor udvidelse, så for os var det også en meget stor udviklingsopgave, fortæller Jakob Beck Wätjen.
Tidligere hotelchef for Gl. Skovridergaard og Vejlsøhus, Thomas Simonsen, er skiftet til nyt job i Randers, hvor han er med til at genopbygge det lokale Hotel Kongens Ege.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Finanslov sender millioner til attraktioner og oplevelsesprojekter
24-10-2025
-
Direktørstop på Plesners Badehotel efter få måneder
24-10-2025
-
Vismænd: Råderummet er 32 mia. kr. mindre end oplyst
24-10-2025
-
Noma og Novonesis går sammen om nye smagsløsninger
24-10-2025
-
Aros sætter åbningsdato for prestigeprojekt
24-10-2025
-
Ny evaluering viser manglende kontrol med korttidsudlejning
24-10-2025
-
Erfaren leder vender tilbage til Charlottehaven
24-10-2025