Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er brug for nye regler, som kan øge brandsikkerheden. HORESTA er gået sammen med De Danske Beredskaber om at lave anbefalinger, der skal øge brandsikkerheden på danske hoteller. Mere automatisering er kodeordet, fortæller organisationerne til DR P4 Nordjylland.
Kirsten Munch Andersen, der er politisk direktør i HORESTA, håber, at de fælles anbefalinger med politisk hjælp kan give bedre brandsikkerhed. Også på landets ældste overnatningssteder.
”Vi håber sammen med Danske Beredskaber at kunne få lavet en målrettet kampagne. Og at værktøjskassen for Danske Beredskaber bliver større. Det er desværre sådan i dag, at vi ikke har nogen godkendte trådløse alarmeringssystemer i dag, som de kan tage med ud. Det er ikke godt nok”, siger Kirsten Munch Andersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026