Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Birgit Nørgaard er ny direktør hos konference- og kursuscenteret Konventum. Hun kommer fra en stilling, som direktør for Scandic Eremitage - en stilling hun har varetaget siden 1. oktober 2001.

I forbindelse med ansættelsen af Birgit Nørgaard udtaler bestyrelsesformand Lizette Risgaard, FH:

”I Birgit Nørgaard har bestyrelsen fundet en stærk kandidat til at udvikle og styrke de mange aktiviteter vi driver fra den smukke LO-skole. Det er aktiviteter der rummer alt fra uddannelse, kursus og konferencer til selskaber, golfophold og hotelvirksomhed. Vi har et stort potentiale og nogle unikke konkurrencefordele, som skal videreudvikles i de kommende år. Jeg og den øvrige bestyrelse glæder os til samarbejdet med Birgit Nørgaard, som vi byder hjertelig velkommen til en stor og vigtig opgave”.

Birgit Nørgaard fortæller:

”Jeg glæder mig meget til at tage hul på opgaven sammen med de mange dygtige og engagerede medarbejdere på Konventum. LO-skolen har en lang og stolt tradition, som vi skal bygge videre på, men vi skal også udvikle og modernisere vores tilbud og koncepter, så vi kan levere et knivskarpt tilbud inden for alle de aktiviteter vi rummer. Mit mål er en kommerciel og sund drift til gavn for både gæster, medarbejdere og vores bagland”, udtaler Birgit Nørgaard, som altså tiltræder stilling som adm. direktør for Konventum den 1. november.

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Optimeet sætter ny rekord for deltagelse

Årets OPTIMEET Messe blev den største udgave til dato med rekordmange deltagere, udstillere og møde- og eventindkøbere. Messen samlede branchen om netværk, inspiration og nye forretningsmuligheder.

Log ind