Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vi har grund til at være særdeles stolte af vores kulturliv her i Nordjylland, mener René Zeeberg, direktør i Turisthus Nord i en blog på TV2Nord.dk.
”I turisterhvervet er vi meget bevidste om, at vi har brug for et stærkt og varieret udbud af kulturoplevelser. Der er nemlig slet ingen tvivl om, at mange af vores gæster udefra kommer netop på grund af det stærke kulturliv. Og omvendt har vi også et stærkt kulturliv, fordi mange turister vælger at holde ferie hos os”.
Han mener, at selvom Nordjylland har utroligt mange dygtige kulturaktører, så kæmper de en næsten umulig kamp. En uforholdsmæssig meget lav andel af statens kulturmidler finder nemlig vej til Nordjylland.
Sidste år udbetalte Kulturministeriet i alt 8.376 millioner kroner til kulturlivet – og blot 260 millioner gik til Region Nordjylland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Kampen om helårsturisme: 22 kommuner overhaler 2030-mål
13-01-2026
-
København mister førerposition som verdens cykelby
13-01-2026
-
Odense drømmer stort: Ny attraktion skal trække verden til Fyn
13-01-2026
-
Ny midlertidig salgs- og marketingchef på Hotel Vejlefjord
13-01-2026
-
Hotelprojekt i Næstved sat i bero efter pres fra borgere
13-01-2026
-
HORESTA: Kommunal støtte udfordrer fair konkurrence i landets kommuner
13-01-2026
-
Hotel Fuglsøcentret bliver en del af international hotelkæde
13-01-2026