Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mange lider af den krybende frygt for at gå glip af noget. Et eller andet. Derfor er telefonen aldrig langt væk, skriver Migogkbh.dk.

Hos Nørrebro Bryghus er man gået til kamp mod elektronikken. Hver tirsdag mellem klokken 16 og 23 kan du komme ned på BRAW Bar, i kælderen hos Nørrebro Bryghus, enten alene eller med venner, drikke en øl og nyde JOMO (the joy of missing out).

Når gæsten kommer, skal han/hun nemlig aflevere sin telefon. Og de får den først igen, når de er klar til at gå hjem.  Første JOMO-tirsdag er i dag – og her giver bryghuset endda den første øl, når gæsten afleverer sin telefon i baren.

Ny hotelchef vil løfte Copenhagen Plaza

Sebastian Kamieniarczyk er ny General Manager på ProfilHotels Copenhagen Plaza. Med international erfaring skal han videreudvikle hotellets stærke profil.

Wonderful Copenhagen: Der er styr på turismen i København

København skal ikke sammenlignes med Barcelona og Venedig, lyder det fra Wonderful Copenhagens bestyrelse. De afviser, at hovedstaden lider under overturisme og peger på, at turismen giver markante økonomiske og samfundsmæssige gevinster.

Airbnb-svindel breder sig fra by til by

En mand har i flere år lejet lejligheder under falske navne og udlejet dem via Airbnb. Flere udlejere er blevet snydt og kæmper for at få deres boliger tilbage.

Log ind