Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter 13 år i Royal Unibrew skifter Lars Mejlgaard til nytår ølkoncernen fra Faxe ud med et job som kommerciel direktør i barkoncernen Rekom, skriver FødevareWatch.dk.
I en medddelelse fra Rekom Group hedder det, at han skal være med til "at eksekvere en strategi, der skal gøre den danske aktør til europæisk markedsleder."
"Vi havde længe fulgt Lars’ udvikling i Royal Unibrew og så, at han både kan være med til at styrke vores eksisterende koncernaftaler og lave endnu bedre kampagner med de leverandører, vi har nu. Han kommer fra et ungt team og har været hands on i sit virke, og så forstår han betydningen at være i frontlinjen og lever dermed op til vores mantra om, at frontline er lig bottomline - han er med andre ord et perfekt match," udtaler Adam Falbert, adm. direktør i Rekom Group, der driver mere end 100 barer, i meddelelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026