Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er blevet mere krævende at være jurist i en arbejdsgiverforening end tidligere. Det fortæller to advokater fra henholdsvis HORESTA og Finanssektorens Arbejdsgiverforening til AdvokatWatch.dk.
"Virksomhederne er blevet mere professionelle over tid. Jo mere professionelle vores medlemmer bliver, jo skarpere skal vi være. Vi skal hele tiden være et skridt foran, så vi kender indholdet af nye regler, der stilles spørgsmål til," siger juridisk chef og advokat i HORESTA, Karina Lindewald.
Hun fortæller, at HORESTA hele tiden uddanner medarbejderne via både interne og eksterne kurser. På den måde sikrer organisationen sig, at rådgivningskompetencer hele tiden er på højeste niveau, så de matcher de bedste overhovedet – også de store advokatkontorer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
McDonalds Danmark planlægger flere butikker i 2026
30-04-2026
-
Salling holder igen på burger- og kaffekæder
30-04-2026
-
Internationalt: EU vedtager kurs for mere spredt turisme
30-04-2026
-
Stor turismeby udpeger ny turismechef
30-04-2026
-
Odense satser på vikinger i ny turismesatsning
30-04-2026
-
Flere konferencer løfter resultat for stort hotel i Middelfart
30-04-2026
-
Hotel- og konferencecenteret Trinity indgår globalt hotelsamarbejde
30-04-2026
-
Danhostel styrker bestyrelsen med nye profiler
30-04-2026
-
Ny type campister kræver nye former for markedsføring
30-04-2026