Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det australskbaserede Domino's Pizza Enterprises er på vej til at genåbne Domino's restauranter i Danmark.
”Vi har besluttet os for, at vi først vil koncentrere os om de restauranter, der ligger i københavnsområdet”, siger den australske virksomheds chef for Danmark, Kellie Taylor, til Randers Amtsavis.
Kellie Taylor siger, at den store forskel på det australske Domino's Pizza Enterprises - der driver omkring 2500 restauranter i 19 lande - og den danske kæde, er, at de danske ejere ikke havde den samme erfaring som australierne, der som kæde har over 20 års erfaring i at lave pizzaer.
”Vi vil indføre vores eget softwaresystem, så de fejl, den danske kæde begik, ikke sker igen. Et system, der blandt andet holder styr på, at datomærkning ikke overskrides, og at hygiejnen i restauranterne er i top”, siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026