Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kan det blive meget bedre end at drive en café i Bytorv Horsens - og samtidig have direkte adgang til udeservering? Det mener indehaver af Café Check In, Loni Mortensen, ikke, skriver Horsens Folkeblad.
I 23 år har hun haft Café Check In i centret. Det har været 23 gode år med stor arbejdsglæde, fortæller den i dag 47-årige indehaver, der er klar til endnu flere år i center-caféen.
”Det kunne være alletiders, om man i renoveringen kunne tænke en udeservering ind ved den store glas- og frontfacade, som vi er placeret ved - altså en stor altan med plads til caféens gæster, så folk i sommerperioden kan nyde deres mad og drikke på en stor åben repos. Et integreret udemiljø er det eneste, vi mangler i centret,” siger Loni Mortensen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026